دتکتور‌‌ها سیستم های هوشمندی هستند که با بهره‌مندی از سنسور‌های مختلف، حریق را در مراحل ابتدایی تشخیص میدهند تا ساکنین را جهت انجام اقدامات لازم مطلع سازند. دتکتور ها انواع بسیار گوناگونی دارند که در محیط های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب قصد داریم تا یکی از پرکاربرد ترین انواع دتکتور یعنی دتکتور دودی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین در صورتی که تمایل دارید از ابتدا با دتکتور ها آشنا شوید، میتوانید با مراجعه به مقاله دتکتور اعلام حریق با این ابزار و روش کار آن، بیشتر آشنا شوید.

کاربرد دتکتور دودی

از جمله علائم معمول در هنگام بروز آتش سوزی، میتوان به دود، حرارت، نور و… اشاره نمود که دتکتور ها باتوجه به سنسور هایی که دارند به این علائم واکنش نشان میدهند و از این طریق، اتش سوزی را تشخیص میدهند.

دتکتور دودی، همانطور که از نامش پیداست، وظیفه‌ی اعلام حریق از طریق تشخیص دود حاصل از آتش سوزی را بر عهده دارد. از این نوع دتکتور در فضا هایی استفاده میشود که احتمال وقوع حریق هایی با پتانسیل دودزایی بالا وجود دارد. از طرفی باید دقت داشت که از دتکتور دودی در محیط هایی که دود به صورت عادی در فضا وجود دارد استفاده نشود چرا باعث بالا رفتن ضریب خطای دستگاه میشود.

بعد از تشخیص هرگونه از این علائم، آتش سوزی توسط دتکتور ها، اعلام حریق به پنل مرکزی ارسال می شود. این محصول دارای یک محفظه است که با وارد شدن دود به داخل آن باعث فعال شدن آلارم دستگاه می شود.

دلیل استفاده از این محصول

اصولا تمامی آتش سوزی ها همراه با دود می باشد که یکی از عوامل مرگ ناشی افراد در آتش سوزی ها، همین دود حاصل از آتش سوزی می باشد.به همین دلیل با نصب این دستگاه می توانید بسیاری از تلفات جانی و مالی را می توانید کاهش دهید. این محصولات یکی از رایج ترین سیستم های اعلام حریق می باشد. دتکتور ها در لحظات اولیه، آتش سوزی را تشخیص می دهد و همین امر باعث گردیده تا در انواع اماکن مختلف مورد مصرف قرار گیرد.

طرز کار دتکتور دودی

دتکتور های دودی انواع مختلفی دارند که نقطه مشترک تمامی آنها حساسیت به دود است. به این شکل که اگر غلظت دود یا میزان ذرات معلق در هوا از حد مجاز تعیین شده برای دتکتور بالاتر برود، دتکتور فعال شده و با انتقال داده ها به کنترل پنل مرکزی، آژیر ها فعال میشوند تا از این طریق ساکنین از وقوع آتش سوزی مطلع شوند.

این دتکتور ها به صورت مداوم در حال سنجش غلظت دود موجود در هوا می باشند.

انواع دتکتور دودی

 • یونیزاسیون یا نقطه ای
 • نوری یا فتوالکتریک یا نقطه ای
 • بیم (لیزری،خطی)
 • مکشی
 • کانالی (داکت)

دتکتور دودی نوری یا فتوالکتریک

 

دتکتور دودی نوری یا فتوالکتریک

این نوع دتکتورها دارای محفظه‌ای هستند که به کمک آن و از طریق تولید نور، غلظت دود موجود در هوا را اندازه گیری میکنند و در صورت نیاز اعلام حریق میکنند.

با وارد شدن دود به محفظه‌ی این سیستم، شدت نور ارسال شده کم می‌شود که باعث فعال شدن دتکتور و نتیجتا اعلام حریق میشود.

 

 بیم دتکتور (دتکتور دودی خطی)

 بیم دتکتور (دتکتور دودی خطی)

بیم دتکتور ها شامل یک گیرنده و یک فرستنده میباشند که فرستنده با فواصل زمانی مساوی، میزان مشخصی نور را به سمت گیرنده ارسال میکند و در صورتی که میزان نور دریافتی توسط گیرنده به هر علتی کاهش یابد، دتکتور فعال شده و اعلام حریق میکند.

بیم دتکتورها دارای انواع مختلفی می‌باشند که عملکرد مشابهی با دتکتور فوتو الکتریک یا دتکتور نوری دارند. بیم دتکتور ها معمولا در فضا های بزرگ مانند سوله ها استفاده می شوند تا تعداد دتکتور مورد نیاز برای ایجاد پوشش مناسب کاهش یابد. برای آشنایی بیشتر با این نوع دتکتور می توانید به مقاله با عنوان ” بیم دتکتور چیست؟ ” مراجعه نمایید.

دتکتور دودی یونیزاسیون

دتکتور دودی یونیزاسیون

عملکرد این سیستم به این شکل است که توسط دو صفحه یونیزاسیون مولکول های هوا را به یون های مثبت و منفی تبدیل می کند. دتکتور های یونیزاسیون همچنین یک منبع رادیواکتیو میباشند که باعث تولید ذره آلفا می شود.

دتکتور های یونیزاسیون محفظه ای دارند که با ورود ذرات دود به محفظه، باعث کاهش حرکت یون ها و جریان هوا می شود که در نتیجه دستگاه شروع به آلارم دادن می کند. این سیستم دارای عملکردی بالا و سریع می باشد اما بعضا به دلیل استفاده از رادیواکتو استفاده از آن توصیه نمیشود. برای آشنایی بیشتر با این نوع دتکتور می توانید به مقاله با عنوان ” دتکتور دودی یونیزاسیون ” مراجعه نمایید.

دتکتور دودی مکشی

دتکتور دودی مکشی که جزء با دقت ترین و البته گران قیمت ترین انواع دتکتور میباشد، برای تشخیص حریق، نیاز دارد تا در سقف لوله کشی اجرا شود.

به این شکل که لوله کشی های سقف به کنترل پنل وصل میشوند و زمانی که دود وارد لوله ها شود، از طریق کنترل پنل دستور اعلام حریق به آژیر ها ارسال میشود.

دتکتور دودی داکت یا کانالی

دتکتور کانالی شامل یک محفظه و یک لوله می باشد که توسط این لوله هوا به محفظه دتکتور وارد می شود و توسط دتکتور مورد برسی قرار می گیرد و سپس از انتهای لوله مجدد خارج میشود. اگر هوای وارد شده به دستگاه مورد تایید سیستم دتکتور نباشد دستور بسته شدن انتقال هوا به محفظه داده می شود و عمل اعلام حریق شروع می شود.

دتکتور دودی در چه محل هایی نصب می شوند

محل نصب دتکتور ها بستگی به شرایط محیط شما دارد. نوع سقف، ارتفاع سقف، شرایط جوی، تهویه محیط و کاربری محیط همگی عواملی هستند که در انتخالب نوع دتکتور تاثیر گذار هستند. دتکتور دودی بیشتر در اماکنی استفاده می شود که احتمال ایجاد حریق با دود زیاد وجود دارد.

همچنین باید توجه داشت که محیط نصب دتکتور دودی نباید به شکلی باشد که دود با غلظت غیر مجاز به صورت عادی در هوا وجود داشته باشد تا از آلارم اشتباه دستگاه جلوگیری شود.

دتکتور دودی برای اماکن زیر قابل استفاده و مناسب است:

کتابخانه

 • قطارها
 • اتاق های الکتریکی (اتاق سرور)
 • اتاق خواب
 • پذیرایی
 • راه پله ها
 • پارکینگ ها
 • کارگاه تولیدی
 • انبار ها
 • موزه
 • بیمارستان
 • هتل ها
 • و…

البته باید در نظر داشته باشید که دتکتور های دودی دارای نوع های مختلفی است که هر کدام برای محیط های مخصوصی طراحی وتولید می شود.

قیمت دتکتور دودی

قیمت این دتکتورها با توجه به گستردگی که دارند بسیار متنوع است. متعارف بودن یا آدرس پذیر بودن دتکتور و همچنین برند آن میتواند تاثیر بسزایی بر روی قیمت آنها داشته باشد.

خرید دتکتور های دودی

برای اینکه بتوانید محصول خوبی را برای محیط خود انتخاب و خرید کنید باید از مراکز فروشگاهی معتبر خرید کرده تا ضمن اینکه به شما مشاوره بدهند، قادر باشید از معتبر بودن دستگاه هم اطمینان لازم را داشته باشید.

شما میتوانید انواع دتکتور را در فروشگاه هایپرفایر بخش اعلام حریق پیدا کنید و با چند کلیک ساده خریدتان را انجام دهید.