سیستم اطفاء حریق آیروسل یک سیستم مهار کننده آتش می باشد که بر پایه پودر (ذرات جامد) و گاز (آیروسل) می باشد. آیروسل در حالت جامد غیر سمی است و هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد. گاز اطفای حریق آیروسل تا زمانی که به صورت الکتریکی و گرمازا فعال نشود، پایدار می ماند اما به محض فعال شدن، با پودر ترکیب میشود و باعث ایجاد خاصیت اطفاء حریق میشود. سیستم اطفاء حریق آیروسل که یک سیستم نوین محسوب میشود، در حال حاضر تنها سیستم موجود در دنیا است که قابلت اطفاء حریق های از نوع  A,B,C,E,F را دارا مییاشد. شایان ذکر است که از زمانی که استفاده از گاز هالون برای مهار آتش ممنوع شد، هیچ گازی تا این اندازه نتوانسته بود در مهار اتش به این قدرت عمل کند.

عناصز آتش

مکانیزم سیستم مهارکننده آتش آیروسل

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح مختصری بدهیم، باید اشاره کنید که آتش چهار عنصر اصلی دارد که درصورت تامین شدن این چهار المان زیر، آتش تداوم میابد:

  • اکسیژن
  • گرما
  • سوخت
  • واکنش زنجیره ای

“سیستم اطفا حریق آئروسل” یا به زبانه عامیانه آیروسل، به وسیله انجام واکنش های شیمیایی با رادیکال های آزاد شعله، وجه چهارم این مثلث، یعنی واکنش زنجیره ای آتش را مورد هدف قرار میدهد و با قطع زنجیره آتش، باعث اطفاء حریق میشود.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آئروسل با استفاده از دتکتور ها، ترموکورد ها و ترمومتر ها، به محض دریافت فرمان مبنی بر اطفاء حریق، از طریق لوله های نازل اقدام به انتشار گاز آئروسل مینماید. این سیستم ها به دلیل انعطاف بسیار بالا قابلیت این را دارند که فقط در یک نقطه عمل کنند یعنی به عنوان مثال اگر فقط کیس کامپیوتر طعمه حریق شود، گاز اطفاء حریق آیروسل فقط در همان نقطه منتشر می شود.

لوله نازل سیستم اطفاء حریق آیروسل

نام دیگر سیستم های اطفا حریق آئروسل، مهارکننده های تعلیق چگالیده میباشد. همانطور که بالاتر اشاره شد، این سیستم ها در مرحله اول بر روی وجه چهارم مثلث آتش تاثیر گذار هستند اما با استفاده روش های زیر، وجوه دیگر مثلث آتش را نیز مهار می‌کنند:

  • کاهش یا انزوای سوخت
  • کاهش حرارت
  • کاهش یا انزوای اکسیژن

موارد مصرف سیستم آیروسل

از سیستم های اطفا حریق آیروسل هم میتوان به عنوان سیستم کامل حفاظتی سیل آسا استفاده کرد و هم به صورت سیستم موضعی.

برای اطفاء سیل آسای حریق، آیروسل معمولا بر روی سقف نصب میشود و باید به مقدار کل ذرات معلق برای اطفاء حریق بسته به حجم محیط تعیین شود. از آنجایی که سیستم های تعلیقی هم به عنوان مخزن و هم به عنوان منتشر کننده گاز همل میکنند، نیازی به یک مخزن خارجی نیست و به همین سبب موجب استفاده بهینه از فضا میشود.

اطفاء حریق موضعی معمولا با پرتاب یک دستگاه کوچک به سمت مرکز آتش انجام میشود و برخلاف کپسول آتش نشانی دیگر نیاز نیست شخص به آتش نزدیک شود و خود را به خطر بیاندازد.

نکاتی درباره سیستم آیروسل

  • ریسک پایین تخلیه گاز آیروسل HE در اتاق هایی که تجهیزات حساس دارند
  • هزینه کمتر سیستم اطفاء حریق آیروسل نسبت به سیستم گاز FM200 یا Inert Gas
  • برای کاهش ریسک تخلیه ناخواسته گاز آیروسل از دتکتور های مکنده دود استفاده کنید

هزینه سیستم اطفاء حریق آیروسل

سیستم اطفاء حریق آئروسل انواع مختلفی داشته و بسته به حجم مخزن و پارامتر های دیگر، قیمت های مختلفی دارد. شما مشتری گرامی در صورت تمایل به بررسی انواع آیروسل و خرید آن، قادر خواهید بود به بخش ” انواع سیستم اطفاء حریق آیروسل ” فروشگاه هایپرفایر مراجعه نموده و ثبت سفارش نمایید.