یکی از مهمترین فعالیت های تعمیرات و نگهداری در ساختمان ها با کاربری های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی، شارژ کپسول های آتش نشانی می باشد. چرا که حادثه آتش سوزی مانند دیگر حوادث خبر نمی کند و هر لحظه با وقوع چنین حوادثی باید آمادگی لازم برای مواجه شدن با آتش سوزی را داشته باشیم. این آمادگی در ما باید در تجهیزات مقابله با حریق نیز وجود داشته باشد. یکی از برجسته ترین امکانات موجود در دنیا که علاوه بر ارزان بودن، قابلیت کار توسط همه افراد را نیز دارد، کپسول آتش نشانی می باشد.

شارژ خاموش کننده های آتش نشانی به فرآیندی اتلاق می شود که در آن پس از رفع عیوب ظاهری و عیوب احتمالی خاموش کننده در زمان عملیات با تعویض قطعه معیوب و یا تعمیر آن، وضعیت نهایی کپسول به حالت آمادگی کامل جهت اطفاء حریق خواهد رسید.

فرآیندهای ثابت در پروسه شارژ کپسول های آتش نشانی، فرآیندی مانند تخلیه عملیاتی کپسول آتش نشانی، سرویس کامل شیر، تعویض واشرها، بازبینی صحت عملکرد فنر و میلاب، شستشوی مخزن، شارژ پودر آتشنشانی، بازبینی عملکرد نشانگر یا مانومتر، نصب شیر و نهایتا تزریق گاز ازت یا همان عامل فشار جهت تخلیه مواد اطفایی می باشد.

همانطور که می دانید در درون مخزن ها، مواد اطفایی وجود دارد که این مواد با هر بار استفاده و گذشت زمان به مرور کمتر و بی کیفیت تر می شوند. به همین دلیل باید به صورت دوره ای شارژ شوند. شارژ کردن کپسول ها به تخصص و تجربه نیاز دارد و همچنین نحوه شارژ کردن آنها نیز متفاوت می باشد. شارژ کردن کپسول‌های آتش نشانی باید به صورت اصولی و درست انجام گردد. قیمت های خدمات شارژ کپسول های آتش نشانی توسط اتحادیه آتش نشانی نرخ گذاری می گردد و اگر شرکت یا فروشگاهی با قیمت های پایین تر آماده ارائه این خدمات باشد، ممکن است هر یک از خدماتی که در فوق اشاره شد را از خدمات خود حذف کند تا بتواند این کار را انجام دهدو  بنابراین در صورت نیاز به شارژ کپسول آتش نشانی، با کیفیت کامل و راضی کننده باید قیمت ها و نرخ های مصوب انحادیه آتش نشانی را مد نظر قرارداد.

انواع پودرهای آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی از جمله تجهیزات بسیار مهم و کاربردی در اطفاء حریق می باشند. انواع کپسول های آتش نشانی، برای انواع حریق ساخته می شوند. محتویات داخل کپسول های آتش نشانی از پودرهای آتش نشانی متفاوتی که در گروه های مختلف حریق کاربرد دارند، تشکیل می شود. پودرهای موجود در خاموش کننده های پودری به دو نوع شیمیایی و خشک تقسیم بندی می شوند. این پودرها دارای خواصی می باشند که برای اطفای حریق مناسب هستند. در ادامه به توضیح انواع پودرهای آتش نشانی می پردازیم.

الف) پودر شیمیایی آتش نشانی:

این نمونه از پودر آتش نشانی از ترکیب یک یا چند نوع ماده شیمیایی و بعضی افزودنی ها به صورت گرد و بسیار نرم تشکیل می شوند. در این ترکیب از مواد افزودنی جهت جلوگیری از چسبندگی مواد در اثر رطوبت و گرما استفاده می شود.

پودرهای خاموش کننده با توجه به نوع ترکیبات و اینکه برای چه نوع از حریق هایی مناسب می باشند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در این مقاله به مهمترین نوع پودرهای شیمیایی آتش نشانی می پردازیم.

انواع پودر شیمیایی آتش نشانی

 • پودر بی کربنات سدیم (جوش شیرین)
 • بی کربنات پتاسیم
 • بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره
 • کلرید پتاسیم
 • فسفات آمونیوم
 • مانکس
بی کربنات سدیم:

پودر شیمیایی معمولی از 97 درصد بی کربنات سدیم تشکیل شده است. این ماده اولین ماده خاموش کننده شناخته شده است که در صورت بروز حریق یک ابر دی اکسید کربنی را به دور حریق ایجاد می کند. از این پودر برای آتش سوزی های نوع C ،B و E یعنی مایعات و گازهای قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی برق دار با ولتاژ معین استفاده می شود.

بی کربنات پتاسیم:

نمونه ای از خاموش کننده های اطفای حریق است که در صنعت نفت و گاز کاربرد دارد. این پودر نیز برای آتش سوزی های نوع C ،B و E یعنی مایعات و گازهای قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی برق دار با ولتاژ معین استفاده می شود.

بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره:

همگی برای حریق های نوع C ،B و E یعنی مایعات قابل اشتعال، گازهای قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی و برقی با ولتاژ معین استفاده می شوند.

کلرید پتاسیم:

این خاموش کننده به صورت نمک می باشد و قدرت خورندگی بالایی دارد و برای حریق های نوع C ،B و E مناسب می باشد.

فسفات آمونیوم:

یک ماده شیمیایی خشک است که دارای رنگ زرد کم رنگ است. از این پودر برای خاموش کردن مواد جامد، گازها و مایعات قابل اشتعال و اطفای حریق های الکتریکی با یک ولتاژ معین استفاده می شود. به دلیل اینکه پودر شیمیایی فسفات آمونیوم برای حریق های نوع A ،B و C مناسب می باشد. بر روی این نوع از کپسول آتش نشانی علامت A.B.C درج می شود و به این نوع از پودر شیمیایی عنوان ABC یا چند حالته نیز اطلاق می گردد. قدرت خورندگی این ماده شیمیایی از باقی خاموش کننده ها بیشتر است.

مانکس:

این نوع از پودر شیمیایی از بقیه پودرهای آتش نشانی موثرتر بوده و از ترکیب اوره و بی کربنات (کربن دو پتاس) تشکیل و داخل کپسول آتش نشانی ریخته می شود. دلیل تاثیرگذار تر بودن این پودر نسبت به سایر پودرهای شیمیایی این است که این پودر وقتی با حرارت برخورد می کند، سریعاً تجزیه شده و به ذرات کوچکی (حتی کوچکتر از 0.1 میکرون) تبدیل می شود و همین امر سبب بالا رفتن خاصیت پخش شدن آن می شود.

پودر شیمیایی مانکس با کف پروتئینی سازگار است، بنابراین برای اطفای حریق های همراه با کف و پودر دارای اهمیت می باشد.

نکته: معمولاً بی کربنات سدیم به صورت ترکیب با سایر پودرهای شیمیایی مانند فسفات آمونیوم، سولفات آمونیوم و بی کربنات پتاسیم مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات خاموش کننده بی کربنات سدیم برای آتش سوزی های نوع B (مایعات قابل اشتعال) مناسب می باشد.

ب) پودر خشک آتش نشانی:

از پودر خشک آتش نشانی برای خاموش کردن فلزات قابل اشتعال (آتش سوزی نوع D) مانند منیزیم و فلزهای قابل اکسید استفاده می شود. بنابراین نباید با پودر شیمیایی آتش نشانی اشتباه گرفته شود. پودر خشک با توجه به نوع ترکیبات دارای انواع مختلفی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

شارژ کردن کپسول های آتش نشانی در تمام مناطق تهران و حومه باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

 1. داشتن قیمت مناسب و کیفیت عالی
 2. انجام مشاوره و کارشناسی رایگان
 3. بررسی دقیق خاموش کننده و ارائه لیست تعمیرات
 4. انواع تعمیر و تعویض شامل شیلنگ، نازل، فشارسنج و انواع شیرآلات
 5. تعویض و شارژ مجدد مواد اطفا کننده
 6. تست هیدرواستاتیک سیلندر خاموش کننده
 7. نگهداری و شارژ منظم خاموش کننده
 8. ارائه گارانتی مورد تائید سازمان آتش نشانی
 9. عقد قرارداد با انواع ارگانهای دولتی، خصوصی، کارخانجات، انبارها، مجتمعهای درمانی، اداری، تجاری، مسکونی و آموزشی.

شارژ آنلاین کپسول آتش نشانی

نحوه شارژ کپسول:

عمل شارژ مجدد کپسول آتش نشانی بسیار ساده و شامل چند مرحله به شرح زیر می باشد:

مرحله اول شارژ کپسول آتش نشانی

قبل از شروع باید از نوع خاموش کننده خود و دستورالعمل های آن با اطلاع باشید. به عنوان مثال کلاس 1 که در اين كلاس، مخزن سیلندر آنها با آب پر می شود. در حالت معمول به رنگ قرمز هستند. این مورد برای دیگر کلاس های خاموش کننده مانند 2 ,3 ,4 چهارم و حتی کلاس های ترکیبی صدق نمی کند و مواد درون آنها با مواد شیمیایی خشک پر می شود، این نشان می دهد چه موادی برای شارژ مجدد کپسول لازم است به عنوان مثال اگر کپسول گاز را، با آب شارژ کنید، می تواند برای شما مضر باشد و هنگام بروز آتش سوزی شما متوجه این موضوع نمی شوید و ممکن است برای شما عواقب جبران ناچذیری بهمراه داشته باشد.

تخلیه کپسول آتش نشانی

اگر کپسولی برای خاموش کردن آتش حتی یک بار استفاده شود و مواد آن به طور کامل تخله نشده باشد، باز هم باید کپسول را شارژ کرد. به عملیات تخلیه مواد درون کپسول ها عمل تخلیه گفته می شود. برای تخلیه کپسول، می توان با نگه داشتن ضامن تا زمانی که دیگر موادی از آن خارج نشود، این کار را ادامه داد. تمام مواد درون کپسول قبل از شارژ باید تخلیه شود و مجددا کپسول شارژ شود.

تمیز کردن و چک کردن

تمیز کردن و چک کردن بخش های مختلف یک کپسول قبل از شارژ یک از کارهای مهم حساب می شود. این تمیز کردن برای تجهیزات بیرون سیلندر مانند شیلنگ، اهرم فشار و … است. اطمینان حاصل کنید که نازل اهرم و حلقه پلمپ، کاملا سالم و بدون عیب باشد. اگر دیدید که قطعات، فرسوده یا پاره شده اند، قبل از شارژ مجدد این قطعات را تعویض کنید. با استفاده از دستگاههای نشت یاب اطمینان حاصل کنید که کپسول شما هیچ گونه نشتی ندارد.

عمل شارژ کپسول آتش نشانی

اگر خودتان این کار را می خواهید انجام دهید باید به یک دستگاه فشار و موادی که درون کپسول ها قرار می گیرد، دسترسی داشته باشید. موادی که در بازار با نام Fireade2000 به فروش می رسد با بیشتر خاموش کننده ها سازگار است و به عموم مردم نیز فروخته می شود. شارژ کپسول آتش نشانی باید طبق دستورالعمل شارژ همان کپسول انجام شود. از هر محصولی که برای پرکردن کپسول استفاده می کنید باید تا سطح معینی شارژ شود و بعد توسط دستگاههای کمپروسور به طور کامل پر شود.

بازرسی و آزمون سالیانه کپسول آتش نشانی

زمان مناسب بازرسی و شارژ کپسول آتش نشانی به جز CO2 و بیوورسال یکساله می باشد و باید هر سال تحت آزمایش هیدرواستاتیکی قرار بگیرند تا از سالم بودن و مقاوم بودن سیلندر آتش نشانی در برابر فشار اطمیمنان حاصل شود. کپسول های آتش نشانی CO2 باید هر دو سال یک بار و کپسول های آتش نشانی بیورسال باید هر 5 سال در صورت عدم استفاده این تست را انجام دهند.

بازرسی 6 ماهه کپسول آتش نشانی

در این نوع بازرسی یکی از کپسول های آتش نشانی را به صورت آزمایشی برای اطفاء حریق استفاده می کنند و عملکرد آن را بررسی می کنند. همچنین در صورتی که کپسول آتش نشانی 10 درصد وزنش کم شده باشد، باید مجددا شارژ شود و تست هیدرواستاتیک روی آن انجام شود.

بازرسی ماهانه کپسول آتش نشانی

این بازرسی به راحتی و توسط خود شما انجام می شود. در این بازرسی شما درجه بندی یا همان آمپر کپسول آتش نشانی را بررسی می کنید و در صورتی که از کپسول های آتش نشانی پودر و گاز استفاده می کنید، حتما به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از کلوخه شدن و ته نشین شدن مواد داخل آن، حتما باید کپسول آتش نشانی را برعکس کنید.
همچنین به یاد داشته باشید که اهرم، شیلنگ، سر لوله و بقیه قسمت ها را چک کنید تا مبادا حشره ها در آن نفوذ کرده باشند و باعث اختلال در عملکرد آن شوند.

نکاتی که برای شارژ کپسول باید نظر داشته باشید:

برای شارژ کردن کپسول ها به شرکت یا کارگاهی مراجعه کنید که عضو اتحادیه اصناف ایمنی و لوازم آتش نشانی باشد. زیرا برای شارژ کردن کپسول ها، دانش و تجربه کافی در این زمینه نیاز است و نمیتوان شارژ آن را به هر فردی و یا کارگاهی سپرد و عدم آگاهی میتواند صدماتی را به فرد و یا افرادی که در محل حضور دارند، وارد آورد. در صورتیکه شارژ کپسول انجام دادید، باید فاکتوری را بابت نوع پودر و موادی که برای شارژ استفاده کرده و خدماتی که ارائه داده است، تحویل بگیرید تا در صورت هرگونه تخلف احتمالی بتوانید از طریق این فاکتور پیگیری های لازم، جهت به اثبات رساندن تخلف را انجام دهید. بعد از شارژ کردن موظف هستند کپسول را مجددا پلمپ کرده و کارت شارژ را نیز بر روی آن بچسباند.

یک کارگاه ‌شارژ کپسول چه ویژگی هایی دارد؟

برای اینکه فرد بتواند کپسول ها را شارژ کند فقط مواد و پودر مخصوص کافی نیست و باید از تجهیزات مخصوص هم استفاده کند و در کارگاه های مجهز به انواع تجهیزات و وسایل مورد نیاز، برای شارژ استفاده کند و اپراتور با استفاده از هر یک از این ابزارها می تواند کپسول را شارژ کند. لوازم یدکی استاندارد و ایمنی یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که در کارگاه باید وجود داشته باشد. لوازم یدکی ها به افراد کمک می کند تا بتوانند بصورت اصولی و صحیح کار خود را انجام دهند، برای شارژ کپسول ها باید از مواد اولیه استاندارد استفاده شود، مواد مصرفی استاندارد امکان اطفا حریق را تا حد زیادی افزایش می دهد و در کمترین زمان تاثیر بیشتری دارد.

قیمت شارژ کپسول:

کپسول ها در انواع متفاوت تولید می شوند و موادی که درون آنها شارژ می شود، متفاوت می باشد. قیمت شارژ کپسول بر اساس همین مواد متفاوت است. شارژ کپسول از نوع دی اکسید کربن با شارژ کپسول آب و گاز از تعرفه متفاوتی برخوردار است و قیمت متفاوتی با یکدیگر ندارند. ظرفیت کپسول تاثیر زیادی در قیمت شارژ آن دارد، کپسول های آتش نشانی در ظرفیت های متفاوت تولید می شوند و هر چه کپسول بزرگتر باشد هزینه شارژ آن نیز بالاتر خواهد رفت. کیفیت موادی که در شارژ کپسول ها نیز استفاده می شود در قیمت شارژ تاثیرگذار است، مواد بکار رفته آلی در شارژ کپسول میتوانند در مهار آتش بسیار موثر باشند که البته این مواد میتوانند هزینه شارژ را نیز افزایش دهند.

شما مشتری گرامی از این پس قادر خواهید بود تا کپسول آتش نشانی خود را به صورت آنلاین شارژ نموده و برای این کار کافیست تا با مراجعه به بخش ” شارژ آنلاین کپسول آتش نشانی ” در ” فروشگاه اینترنتی تجهیزات آتش نشانی هایپرفایر “، تنها با چند کلیک، بقیه امور مربوط به شارژ کپسول آتش نشانی تان را به ما بسپارید.

همچنین در صورت نیاز به مشاوره در زمینه ” خرید و شارژ کپسول آتش نشانی ” می توانید از طریق پل ارتباطی زیر با کارشناسان هایپرفایر در ارتباط باشید:

 • 021-88487009

 

فروشگاه تجهیزات آتش نشانی هایپرفایر، اولین و بزرگترین فروشگاه اینترنتی تخصصی تجهیزات آتش نشانی در ایران
اعتماد و رضایت شما، سرمایه اصلی کسب و کار ماست.