پل نیومن (Paul Newman) و استیو مک‌کویین (Steve McQueen)! اگر نام یکی از این ستاره‌ها در معرفی بازیگران یک فیلم ظاهر شود، برای علاقه‌مندان به فیلم و سینما کافی است تا متقاعد شوند فیلم را ببینند. ولی وقتی این دو ستاره در یک فیلم دهه ۷۰ هم‌بازی باشند حتما باید آن فیلم را تماشا کرد. فیلم آسمانخراش جهنمی «The Towering Inferno» با بازی این دو سوپراستار یکی از فیلم‌های موفق گیشه در سال ۱۹۷۴ بوده است.

موضوع فیلم

این فیلم در مورد حادثه آتش‌سوزی در یک برج ۱۳۸ طبقه‌ای در سانفرانسیسکوی آمریکا در روز افتتاحیه آن است. نیمه اول فیلم آتشی را نشان می‌دهد که از طبقه ۸۱ آغاز و به سرعت به طبقات بالا سرایت می‌کند. نیمه دوم فیلم در مورد عملیات نجات افرادی است که در مهمانی افتتاحیه در طبقه آخر برج شرکت کرده بودند و به هر شکل ممکن سعی دارند از جهنم ایجاد شده نجات پیدا کنند.

اسمانخراش-جهنمی-۱

با وجود اینکه فیلم قصد ندارد به طور مستقیم مباحث ایمنی ساختمان در مقابل آتش‌سوزی را مطرح نماید اما در دیالوگ‌ها و صحنه‌های بسیاری به طور غیرمستقیم به این موضوع اشاره می‌شود. فیلم به خوبی نمایش می‌دهد که چگونه یک اتفاق ساده که با رعایت ساده‌ترین استانداردهای ایمنی قابل‌حل بود تبدیل به یک فاجعه تمام عیار می‌شود. یا بیینده به خوبی متوجه می‌شود که صرفه‌جویی در ایمنی می‌تواند باعث از بین رفتن همه چیز بشود. شاید برای افرادی که با تجهیزات آتش‌نشانی آشنایی دارند، تماشای فیلم جذاب‌تر هم باشد. در صحنه‌هایی که فقدان پنل مرکزی آدرس‌پذیر امکان یافتن محل دقیق آتش‌سوزی را غیرممکن می‌کند یا نبود اسپرینکلر، اطفای سریع یک آتش‌سوزی کوچک را به تاخیر می‌اندازد به حدی که دیگر قابل‌کنترل نیست.

دیالوگ‌های ماندگار

شاید دیالوگ طلایی فیلم مربوط به آخرین گفتگوی این دو ستاره در فیلم باشد. آنجا که هر دو خسته از انجام یک ماموریت غیرممکن در حال خداحافظی هستند. مامور آتش‌نشانی با بازی استیو مک‌کویین به طراح برج با بازی پل نیومن می‌گوید: «حال می‌خواهید با این برج چه کنید؟» طراح برج که احساس مسئولیت بالای او در فیلم نمایش داده شده است پاسخ می‌دهد: «شاید همین طور سوخته بماند تا درس عبرتی برای آیندگان باشدمامور آتش‌نشان در حالی که به برج نظاره می‌کند، پاسخی هوشمندانه می‌دهد: «این حوادث متوقف نخواهند شد مگر روزی که شما سازندگان به سراغ ما بیایید تا به شما بگوییم برای جلوگیری از چنین حوادثی چه باید کردو طراح جواب می‌دهد: «شاید روزی این کار را کردیم!».

اسمانخراش-جهنمی-۲

جمع‌بندی

تجربه بشر در چنین حوادثی موجب شد که استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از حوادث آتش‌سوزی و نحوه مقابله با حوادث احتمالی تدوین و اجرا شوند. شاید به همین دلیل است که تعداد اخبار آتش‌سوزی در کشورهای پیشرفته بسیار ناچیز است. به امید روزی که همه ما با درک اهمیت بالای ایمنی، بدون هیچ‌گونه کاستی، در پی اجرای دقیق استانداردهای ایمنی باشیم.

در مشاهده فیلم آسمانخراش جهنمی (The Towering Inferno) باید حتما در نظر داشت که این فیلم در سال ۱۹۷۴ ساخته شده است! در دورانی که خبری از جلوه‌های ویژه کامپیوتری نبود. موسیقی خاص و دلهره‌آور، بازی‌های خوب بازیگران و موضوع جذاب آن در مورد آتش‌سوزی و عملیات اطفای آتش، می‌توانند این فیلم را به یک کاندیدا برای تماشا تبدیل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیلم و عوامل آن می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.