یکی از دسته‌های مهم تجهیزات آتش نشانی که تأثیر بسزایی در کاهش تلفات حوادث آتش سوزی دارد، تجهیزات اعلام حریق هستند. یکی از برندهای مطرح ایرانی در این حوزه برند سایان است که از حدود ۵ سال پیش کار خود در این حوزه را آغاز نمود. این برند در زیردسته‌های دتکتور، شستی اعلام حریق، آژیر، ریموت اندیکاتور و مرکز کنترل محصولات خود را تولید می‌کند.

محصولات اعلام حریق سایان بسیار متنوع، با کیفیت بالا، طراحی دقیق و کاربرپسند و با قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی ارائه می‌شوند که سبب شده است این محصولات در تمامی استان های ایران به فروش برسند. تولیدات این برند مورد تأیید سازمان آتش نشانی است.

از جمله تجهیزات تولیدی این برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دتکتورهای دودی سایان پراستفاده‌ترین انواع دتکتور است که به صورت سقفی نصب شده و دود را به عنوان نشانه‌ی اصلی آتش شناسایی می‌کند. دتکتورهای حرارتی نسبت به حرارت حاصل از آتش‌سوزی حساس هستند و در دو نوع حرارتی دما ثابت و دما افزایشی تولید می‌شوند. مدل‌های تولیدی برند سایان در حوزه دتکتور موارد زیر هستند:
  • شستی اعلام حریق از تجهیزات دستی اعلام حریق است. در صورت وقوع حریق، افرادی که در محیط هستند می‌توانند با فشار دادن شستی، مرکز کنترل را از وقوع حادثه با خبر کنند. مرکز کنترل با فعال ساختن آژیرها و آژیر فلاشرها به ساکنان حاضر در محل اعلام خطر می‌کند. مدل تولیدی شستی برگشت پذیر سایان مورد زیر می‌باشد:
  • آژیرها و آژیر فلاشرها با ایجاد نور و صدا به افراد حاضر در محل آتش‌سوزی آگاه می‌سازند. از جمله مدل‌های این تجهیزات می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:
  • در صورت فعال‌ شدن دتکتورها، ریموت اندیکاتورها که در راه‌پله‌ها یا سر در اتاق‌ها نصب شده‌اند، روشن می‌شوند و به تشخیص محل دقیق  وقوع آتش‌سوزی کمک می‌کنند. مدل‌های ریموت اندیکاتور برند سایان به شرح زیر هستند:
  •  مهم‌ترین بخش و مرکز فرماندهی یک سیستم اعلام حریق، پنل مرکزی آن است. تمام تجهیزات دیگر سیستم شامل دتکتورها، شستی‌ها و غیره به این مرکز متصل می‌شوند. برند سایان مدل‌های زیر را در این رسته تولید می‌کند: