شستی اعلام حریق یکی از اجزای سیستم اعلام حریق است که به صورت دستی عمل می کند و با فشار دادن یا شکستن شیشه آن، حالت حریق اعلام می شود.

برای درک بیشتر عملکرد شستی ها، سلسله مراتب عملکرد  تجهیزات  اعلام حریق را برسی می‌کنیم.

تجهیزاتی مانند دتکتورها برای تشخیص علائمی مانند نور،دود وگرمای تولید شده از حریق طراحی شده اند. سیستم های اعلام حریق به دو نوع دستی و اتوماتیک گزارش را اعلام می نمایند که دتکتور ها از دسته تجهیزات اتوماتیک هستند. زمانی که دتکتورها آتش سوزی را تشخیص می دهند گزارش را به پنل مرکزی ارسال می کنند. نوع دیگر تجهیزات اعلام حریق، همانطور که پیش تر اشاره شده، تجهیزات اعلام حریق دستی میباشند. افراد حاضر در محل می توانند با فشار دادن دکمه شستی آنرا فعال نموده و بعد از آن اطلاعات به کنترل پنل ارسال می شود که باعث فعال شدن آژیرها شده و در نهایت با تولید صدا منجر به با خبر شدن سایر افراد در محیط  می شود. به طور کلی شستی ها باید در مسیرهایی به کار روند که در آنها رفت و آمد زیاد می باشد و افراد بتوانند در صورت مشاهده ی حریق به سرعت با فشار دادن دکمه ی شستی دیگران را از وجود حریق با خبر سازند. سرعت عمل در تشخیص آتش سوزی بسیار مهم است.

شستی ها به دو نوع کلی تقسیم میشوند:

 • شیشه ای یا طلق دار ( غیر قابل ریست)
 • برگشت پذیر یا فشار(قابل ریست)

 

شستی شیشه ای(غیرقابل ریست)

شستی شیشه ای(غیرقابل ریست)

 برای فعال شدن این نوع سیستم ها باید شیشه یا طلق آنرا به وسیله ی دست یا چکش مخصوصی که در کنار این محصول گذاشته است، شکسته شود. جهت ریست کردن این نوع شستی ها، باید شیشه یا طلق آنها تعویض شوند تا دستگاه به حال اولیه برگردد و مجدد قابل استفاده شود.

 

شستی برگشت پذیر یا فشاری( قابل ریست)

شستی برگشت پذیر یا فشاری( قابل ریست)

شستی های قابل ریست یا فشاری همانطور که از اسمشان معلوم می باشد بعد از استفاده می توان آنها را دوباره به حالت اول برگرداند و نیازی به تعویض طلق یا شیشه ندارند.

نکات مهم درباره شستی ها

 • آژیر ها باید 1 تا 3 ثانیه پس از فعال شدن شستی ها به صدا در بیایند.
 • از آنجایی که شستی ها جزو سیستم های دستی هستند، در فعال سازی آنها باید سرعت عمل داشت
 • در فضا های با خطر معمولی، شستی ها باید در فاصله ی حداکثر30 مترازهم نصب شوند
 • در مکان های با خطر حریق زیاد، شستی ها باید در فاصله ی حداکثر 15 تا 20 مترازهم نصب شوند
 • ارتفاع شستی اززمین باید 4/1 مترباشد
 • در تمامی زون ها حداقل باید یک شستی نیز نصب گردد

ساختار شستی ها

در روی شستی ها کلیدی قرار دارد که با کلمه ی FIRE مشخص شده است و با فشار دادن آن کلمه یا کلید، سیستم فعال می گردد. همچنین تمامی شستی ها دارای یک LED می باشند که در صورت فعال شدن شستی،  چراغ روشن میشود. شستی های اعلام حریق معمولا به رنگ قرمزمی باشد که در دید بهتری قرارگیرند و معمولا از فلز یا پلی کربنات در ساخت آنها استفاده می شود. در برخی از شستی ها ممکن است در ساختارالکتریکی آنها از تیغه ی باز و بسته اضافی برای ارسال بعضی فرآیند ها استفاده شود. در شستی های برگشت پذیر، به واسطه‌ی وجود فنر درون آن به حالت اولیه باز میگردد. برخی از شستی هایی که در محیط های مهم و اضطراری استفاده می شوند برگشت پذیرنیستند و در صورت فشار دادن کلید آن، قفل می شوند و به حالت اولیه باز نمی گردند و باید توسط یک کلید آنرا آزاد نمود

تفاوت شستی های متعارف، آدرس پذیر و بیسیم (وایرلس)

سیستم های اعلام حریقبه طور کلی به چند نوع تقسیم میشوند:

 1. شستی متعارف
 2. شستی آدرس پذیر
 3. شستی بیسیم (وایرلس)
 • شستی آدرس پذیر: در شستی های آدرس پذیر محل دقیق آتش سوزی مشخص می شود که معمولا در پروژه های بزرگ و ساختمان ها با طبقات زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت عمل در اطفاء آتش بسیارمهم است برای همین یکی از مزیت ها آدرس پذیربودن در این است که در هنگام آتش سوزی بتوان هر چه زودتر محل آتش سوزی را پیدا نمود و اطفاء حریق را آغاز کرد.
 • شستی متعارف: شستی های متعارف با استفاده ازسیم کشی و روکش های فولادی نصب می‌شوند که با استفاده از فشاردادن کلید شستی توسط افراد حاضردر محل، ناحیه یا زون آتش سوزی مشخص می شود.
 • شستی بی سیم: شستی های بی سیم همانطور که از اسمشان پیداست نیازی به سیم کشی ندارند وتوسط امواج رادیویی و وایرلس با مرکزارتباط برقرارمی کنند.

 

سیم کشی شستی حریق

به شستی ها دو سیم متصل می گردد و دو سیم نیز خارج می شود که سیم منفی و مثبت هر یک وارد کانال جداگانه ای می شود.

 

اجرای مرحله تست و ریست کردن

 • کلید مربوط به قفل شستی را درون قفل قرار می دهیم و شستی را باز می کنیم
 • کلید را از شستی خارج می کنیم
 • درب شستی را می بندیم

 

جایگذاری شیشه شستی

 1. با قرار دادن کلید شستی در حالت مربوطه شستی را باز می کنیم
 2. کلید را خارج می کنیم
 3. قاب روی آنرا باز میکنیم
 4. شیشه جدید را جایگذاری میکنیم
 5. قاب را می بندیم

 

قیمت  شستی اعلام حریق

شستی ها انواع مختلفی دارند و طبیعتا قیمت آنها با توجه به مدل های مختلف متفاوت میباشد به گونه ای که شستی هایی که به صورت امواجی (وایرلس) اطلاعات را ارسال می کنند گران تر از مدل های متعارف و آدرس پذیر میباشند. همچنین کیفیت شستی و برند آن نیز در قیمت آن بسیار تاثیرگذار است.

کلیه محصولات فروشگاه اینترنتی تجهیزات آتش نشانی هایپرفایر از تولید کنندگان برتر صنعت ارائه می شود. شما مشتری گرامی می توانید برای  تهیه هرگونه تجهیزات آتش نشانی مانند شستی اعلام حریق، کنترل پنل، ریموت اندیکاتور، دتکتور، آژیر فلاشر و… از طریق فروشگاه اینترنتی هایپرفایر بخش اعلام حریق ثبت سفارش نمایید و یا به منظور خرید و مشاوره تلفنی با کارشناسان هایپرفایر از طریق پل های ارتباطی زیر ثبت سفارش نمایید:

021-57854

09128932367 (تماس در ساعات کاری)